25.07.2016 Uwaga! Wnioski rozpatrywane są w każdy ostatni poniedziałek miesiąca
Fundacja mBanku
Dotacje
Fundacja mBanku udziela wsparcia finansowego w postaci dotacji projektom rozwojowym z obszaru edukacji matematycznej i okołomatematycznej. Warunkiem ubiegania się i wsparcie finansowe jest przedstawienie trwałych i mierzalnych efektów projektu. O wsparcie finansowe mogą biegać się organizacje pozarządowe posiadające osobowość prawną i prowadzące działalność statutową powyżej 1 roku, uczelnie wyższe, biblioteki, szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne oraz inne placówki oświatowo- naukowe.
O stypendium mogą ubiegać się uczniowie osiągający bardzo dobre wyniki w nauce (średnia ocen 4,5 i wyższa) i posiadające osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury, sportu i działalności społecznej oraz znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Aby uzyskać stypendium, uczeń składa „Plan swojego rozwoju” określonej dziedzinie, ze wskazaniem minimum trzech przedmiotów nauczania, niezbędnych do osiągnięcia celu wskazanego w planie rozwoju wraz z informacją, w jaki sposób stypendium zostanie spożytkowane. Stypendium jest wypłacane przez okres 10 miesięcy – od października do lipca, w formie miesięcznego wsparcia.
Wnioski o dofinansowanie projektów mogą składać organizacje i osoby fizyczne z krajów Grupy Wyszechradzkiej. Preferowanie są działania obejmujące: · współpracę kulturalną (np. festiwale, publikacje), · współpracę naukową i badania naukowe (np. konferencje, publikacje, badania), · edukację (np. seminaria, szkoły letnie), · wymianę młodzieży (np. sport, imprezy edukacyjne i kulturalne dla młodzieży i dzieci), · współpracę transgraniczna (np. projekty dwóch państw, które znajdują się na granicy w odległości 50km od granicy), · promocję turystyki (np. przewodniki, prezentacje, targi).
Ogólnopolski konkurs na projekty edukacyjne realizowane we współpracy z dziećmi i młodzieżą: Nie wolno zostawić świata jakim jest (4 edycja).
Celem konkursu jest kształtowanie i promowanie wśród dzieci w młodzieży postawy otwartości, altruizmu, solidarności i niezgody z jednej strony na obojętność, z drugiej zaś na rozpowszechnienie mowy nienawiści w stosunku do innych – obcych. Konkurs mam również uwrażliwić na zagrożenia wynikające z fanatyzmu i braku tolerancji do odmienności oraz przyczynić się do budowania więzi międzykulturowej i międzypokoleniowej. Szczególnie cenne będą projekty: międzykulturowe z udziałem osób z różnych kultur, w tym dzieci – uchodźców i ich rodzin oraz integrujące działalność różnych instytucji i grup społecznych, angażujące środowisko lokalne, projekty wielopokoleniowe. Koniecznym warunkiem, jaki projekt winien spełniać, jest współudział dzieci i młodzieży od momentu jego tworzenia, poprzez realizację i ocenę efektów projektu.
5 000 złotych
Kontakt: Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, ul. Białobrzeska 15/56, 02-370 Warszawa, e –mail: Barbara.sochal@poczta.onet.pl
31.12.2016 r. (od 1.07.2016 rejestracja wniosków)
Kulczyk Foundation
Konkurs grantowy – Edycja 2016/2
Konkurs ma dwie edycje w ciągu roku kalendarzowego, ale o dotację na realizację projektu można wystąpić tylko raz. Granty przyznawane są wyłącznie na projekty społeczne, które można zaliczyć d jednej z następujących kategorii: · infrastruktura, · energia, · zasoby naturalne i ekologia, ·wsparcie i opieka medyczna, · pomoc socjalna, · edukacja i opieka nad dziećmi, · mikroprzedsiębiorczość i przedsiębiorczość społeczna, · nauka, · technika, · innowacje społeczne.
O dotację mogą ubiegać się: · organizacje pozarządowe, · stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, · spółdzielnie socjalne, · kluby sportowe, · instytucje publiczne, · instytucje samorządowe. Fundacja finansuje przedsięwzięcia zgodne z jej celami statutowymi, między innymi w zakresie podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, nauki, edukacji, oświaty i wychowania, krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, upowszechniania kultury fizycznej i sportu.
Organizacja może ubiega się o dotację w dowolnej wysokości. Jeśli kwota wnioskowana w trybie pozakonkursowym przekracza 10 000 zł, niosek kierowany jest do rozpatrzenia przez Radę Fundacji PZU
Zakres tematyczny konkursu jest bardzo szeroki. Należy jednak pamiętać ale głównym celem planowanego projektu było wspólne działanie społeczności lokalnej. Wszelkie przedsięwzięcia zatem muszą przynieść korzyści szerokiej grupie odbiorców. O grant mogą ubiegać się: szkoły, domu kultury, kluby sportowe, biblioteki, gminy, fundacje, stowarzyszenia, grupy nieformalne. Jedynym warunkiem jest posiadanie osobowości prawnej.
Program grantowy „Pracownia Talentów” ukierunkowany jest na wspieranie edukacji dzieci i młodzieży. Za jego pośrednictwem Fundacja promuje działania z zakresu edukacji pozaszkolnej. W ramach programu wspierane są działania będące odpowiedzią na indywidualne potrzeby dzieci i młodzieży. Fundacja stawia na: · edukację na miarę, · edukację z przyszłością, · edukację z optymizmem, · edukację do współpracy. Program każdego roku skierowany jest do organizacji statutowo działających w obszarach związanych z opieką i wychowaniem młodych ludzi.